NVP Website voor leden

Verkrijg hier toegang tot exclusieve NVP Website ledencontent.

02-10-2026 NVP ACADEMY

Symposium Het lijden dat narcisme heet (korting NVP-leden)

Vaak gehoord: “Cliënten met narcisme zijn nare, opgeblazen mensen, zonder enige motivatie om aan zichzelf te werken. Waarom zou je daar als therapeut tijd in investeren? Kansloos, dat wordt een lijdensweg voor beiden. Niet doen dus…….

Echter, momenteel dienen zich nieuwe perspectieven aan op de diagnostiek en behandeling van narcisme. Zo biedt het Alternatieve DSM-5 Model voor Persoonlijkheidsstoornissen de mogelijkheid de aard van narcisme meer dynamisch te beschrijven. We zien narcisme als een combinatie van disfunctionele zelfregulatie, een specifieke interpersoonlijke stijl en disadaptieve probleemoplossende strategieën. Dergelijke psychodynamische tekortkomingen kunnen tot uiting komen in een direct zichtbare en vanzelfsprekende grandioze vorm, maar ook in een waakzame vorm waarin verborgen grootheidsfantasieën zich meer geleidelijk aandienen in het contact.

De behandeling van narcisme is beter mogelijk geworden door de ontwikkeling van specifieke methodieken. Psychotherapeutische methoden als Transference Focused Therapy, Schematherapie en Mentalization Based Treatment zijn inmiddels goed gedocumenteerd. Wel doen dus?

Op dit symposium over narcisme, onder voorzitterschap van Frans Schalkwijk, gaan vijf prominente deskundigen in gesprek over hun praktische werkwijze, en over de mogelijkheden en verschillen van hun methoden. Behandelaren krijgen hiermee duidelijke handvatten om narcisme beter te herkennen en in hun praktijk aan de orde te stellen.